phone-icon

Elektroniczne rozliczenie PIT 2023 – najważniejsze zmiany

Opublikowano:

Biznes


Wiosna to prawdopodobnie najbardziej pracowity czas dla różnego rodzaju biur rachunkowych. To właśnie pomiędzy lutym a majem Polacy rozliczają z Urzędem Skarbowym swoje dochody z poprzedniego roku. Podobnie jak w ubiegłych latach, tak i w 2023 r. mogą zrobić to przez Internet. Co trzeba wiedzieć o e-PIT online i jakie zmiany w przepisach wprowadzono w tym roku?

Jak rozliczyć PIT przez Internet? Podstawowe informacje.

Podatek PIT za 2022 r. można rozliczać od 15 lutego do 2 maja 2023. Co ważne, nie musisz w ogóle znać się na księgowości, aby to zrobić. Wystarczy skorzystać na przykład z nowej wersji rządowej usługi Twój e-PIT, dzięki której złożysz deklarację podatkową szybko, łatwo i bez wychodzenia z domu. W wielu przypadkach nie musisz w ogóle nic robić, a zeznanie i tak zostanie w terminie dostarczone do Urzędu Skarbowego.

W ostatnich latach rozliczenie PIT online przeszło prawdziwą rewolucję. Obecnie deklaracja może przyjąć formę automatycznie wypełnionego zeznania, które podatnik powinien tylko zweryfikować i zatwierdzić. Dotyczy to jednak wyłącznie osób fizycznych, nieprowadzących własnej działalności gospodarczej, rozliczających się na formularzach:

  • PIT-37 – dla przychodów z tytułu umowy o pracę, umowy o dzieło czy umowy zlecenia.
  • PIT-38 – dla przychodów kapitałowych.
  • PIT-28 i PIT-36 – dla przychodów z umowy najmu, dzierżawy itp. (ale bez uwzględnienia działalności gospodarczej).

Pozostali podatnicy rozliczający się przez Internet muszą samodzielnie wypełnić deklarację i przesłać ją do Urzędu Skarbowego. W takiej sytuacji są przede wszystkim przedsiębiorcy. Aby ułatwić sobie ten proces, mogą skorzystać z pomocy biura rachunkowego i zainwestować w system elektronicznego obiegu dokumentów. Okaże się on nieocenioną pomocą także przy wystawianiu formularzy PIT-11 dla pracowników.

jak rozliczyć pit przez internet

PIT 2023 – w jaki sposób rozliczyć go elektronicznie?

Aby rozliczyć PIT online, można skorzystać z kilku różnych rozwiązań. Każde z nich ma swoje zalety oraz wady i jest dedykowane nieco innej grupie użytkowników. Do dyspozycji masz następujące metody:

Twój e-PIT

Dla wielu osób udostępniany przez Ministerstwo Finansów Twój e-PIT stanowi metodę pierwszego wyboru. To bodaj najprostsze rozwiązanie, pozwalające na złożenie zeznania podatkowego online. Jego ogromnym plusem jest automatyczne wypełnienie deklaracji PIT za 2022 rok, dzięki czemu użytkownik nie musi robić nic na własną rękę. Wystarczy zweryfikować dane, wprowadzić pożądane zmiany i zatwierdzić wysyłkę PIT-u do Urzędu Skarbowego.

W przypadku formularzy PIT-37 i PIT-38 nie trzeba nawet weryfikować zeznania rocznego, ponieważ podlegają one automatycznej akceptacji. Mimo wszystko warto to zrobić, aby zachować możliwość wyboru interesujących Cię ulg czy beneficjenta 1,5% podatku dla organizacji pożytku publicznego (OPP).

Największym ograniczeniem platformy Twój e-PIT jest brak możliwości rozliczania przychodów z działalności gospodarczej. Na tę chwilę narzędzie sprawdzi się więc wyłącznie w przypadku najmniej wymagających grup podatników.

E-Deklaracje

To bezpłatna usługa Ministerstwa Finansów, która pozwala na wypełnienie i złożenie deklaracji podatkowej przez Internet. Stanowi prostą metodę, dostępną dla każdego. Platforma odznacza się przyjaznym interfejsem i jest łatwa w obsłudze, jednak nie oferuje tak dużego zakresu funkcji jak płatne programy.

Za pośrednictwem e-Deklaracji Ministerstwa Finansów można składać różne rodzaje PIT-ów, łącznie z formularzami uwzględniającymi przychody z działalności gospodarczej. W tym celu podatnik musi zatwierdzić zeznanie podpisem kwalifikowanym bądź danymi autoryzującymi (NIP lub PESEL, imię i nazwisko, data urodzenia oraz kwota przychodu za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy).


Zapoznaj się także z elektronicznym system obiegu dokumentów (EOD)

PRZECZYTAJ ARTYKUŁ BLOGOWY

Programy do rozliczeń rocznych

Komercyjne narzędzia oferują szerszy zakres funkcji niż rządowe rozwiązania, takie jak e-Deklaracje czy Twój e-PIT. Najczęściej udostępniają bardziej rozbudowane kalkulatory podatkowe, zautomatyzowane wskazówki, porady i wyjaśnienia, a także wizualizacje, które pomagają w zrozumieniu zawiłych zagadnień rachunkowych. Wadą takich programów mogą być koszty użytkowania bądź wbudowane ograniczenia (np. w zakresie wyboru OPP, której przekazane zostanie 1,5% podatku).

Dostępne na rynku programy do rozliczeń rocznych różnią się zakresem funkcjonalnym, toteż każdy podatnik powinien z łatwością znaleźć idealne rozwiązanie dla siebie. Z narzędzi tego typu skorzystasz bez względu na źródło Twoich przychodów. Stanowią więc odpowiednią metodę zarówno dla osób zatrudnionych na umowie o pracę, dzieło czy zlecenie, jak i dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych czy dużych przedsiębiorstw.

Podsumowując opisane wyżej metody rozliczania podatku dochodowego, wybór pomiędzy nimi powinien zależeć przede wszystkim od źródła Twoich przychodów. W większości przypadków w zupełności wystarczającym rozwiązaniem okaże się Twój e-PIT, a dla przedsiębiorców – e-Deklaracje Ministerstwa Finansów. Na komercyjnych programach do rozliczeń rocznych skorzystają natomiast przede wszystkim użytkownicy zainteresowani narzędziami o szerszym zakresie funkcjonalnym.

jak rozliczyć pit przez internet

Rozliczenie podatku PIT 2023 – nowelizacje i zmiany

Każdego roku rozliczenia PIT wyglądają nieco inaczej. Wszystko z powodu wprowadzanych co jakiś czas zmian w przepisach. Do najważniejszych nowości w tegorocznych zeznaniach należą na przykład:

Zmiany w zakresie ulg podatkowych

Z uwagi na doskonalenie tak zwanego Polskiego Ładu, w zeszłym roku doszło do licznych modyfikacji związanych z ulgami podatkowymi. Zlikwidowano na przykład krótko funkcjonującą ulgę dla klasy średniej czy ulgę dla samotnego rodzica. W życie weszły jednak między innymi:

  • Ulga na terminal płatniczy – przysługująca w związku z nabyciem terminala płatniczego, umożliwiającego dokonywanie płatności bezgotówkowych (oszczędność podatkowa rzędu 1000 – 4000 zł).
  • Ulga na robotyzację – podstawą ulgi podatkowej jest zakup nowych robotów, maszyn i urządzeń peryferyjnych (dla działalności gospodarczej opodatkowanej liniowo i według skali podatkowej).
  • Ulga produkcyjna – przeznaczona dla właścicieli pozarolniczej działalności gospodarczej, którzy wprowadzają na rynek nowy produkt (do 30% sumy kosztów).

Warto wspomnieć także o tym, że doszło do podwyższenia kwoty zmniejszającej podatek dla osób powracających z zagranicy. Wynosi ona aktualnie 3600 zł, natomiast limit ulgi abolicyjnej pozostaje na dotychczasowym poziomie.

Nowa skala podatkowa

Jedną z największych ostatnio zmian w prawie podatkowym było z pewnością obniżenie stawki obowiązującej na zasadach ogólnych do 12%. Obowiązuje ona do limitu 120 tys. zł, a od nadwyżek naliczany jest podatek dochodowy w wysokości 32%. Kwota wolna wynosi natomiast 30 tys. zł.

Warto jednak pamiętać, że te same przepisy uniemożliwiły większości podatników odliczenie składek zdrowotnych od podatku.

Zmiany w rozliczaniu najmu prywatnego

Rozliczając PIT za przychody z najmu prywatnego, musisz mieć na uwadze, że od tego roku nie można opodatkować ich według zasad ogólnych. Jedyną dostępną formą jest w tym przypadku ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Oznacza to, że obejmie Cię stawka 8,5% (lub 12,5% od nadwyżek powyżej 100 tys. zł). Pamiętaj również, że podatku nie możesz obniżyć o koszty uzyskiwanych przychodów!

Nowe zasady składania oświadczeń płatnikom

rozliczenie pit 2023

Od 2023 r. podatnicy mają obowiązek składać płatnikom wszelkie oświadczenia, konieczne do obliczenia podatku, na piśmie albo inną metodą uzgodnioną z płatnikiem. Co istotne, wnioski będą ważne również w następnych latach, więc nie trzeba ich dostarczać co roku. Dotyczy to głównie takich kwestii jak chęć rozliczania się z małżonkiem, zwolnienie z podatku do 26. roku życia czy stosowanie pomniejszenia zaliczki o kwotę zmniejszającą podatek.

Możliwość przekazania 1,5% na OPP

Podczas rozliczania PIT za 2022 rok, warto pamiętać także o tym, że kwota przekazywana na rzecz organizacji pożytku publicznego została podniesiona z 1% do 1,5%. Przygotowując rozliczenie roczne, zastanów się więc, jaką fundację chcesz wesprzeć nieco większą niż dotychczas sumą.

Rozliczenie podatku PIT to nic trudnego!

Dzięki intuicyjnym platformom rządowym i zaawansowanym programom do rozliczenia PIT, złożenie deklaracji za 2022 r. nie powinno być dla Ciebie żadnym problemem! Pamiętaj jedynie o wprowadzonych w tym roku zmianach, aby nie umknęły Ci istotne z Twojego punktu widzenia ulgi!

Faktura ustrukturyzowana a nowe regulacje KSeF
Procedura obiegu dokumentów