phone-icon

4 wskazówki, które pomogą Ci utrzymać koncentrację, kiedy pracujesz zdalnie

Opublikowano:

Bez kategorii


Czy pracowałeś kiedyś zdalnie? Jeżeli tak, z pewnością wiesz, że nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Miękka kanapa, Twój własny ekspres do kawy i wygodne kapcie tylko czekają, aż Twoja silna wola osłabnie i zamiast pracy poświęcisz się słodkiemu lenistwu. Co zrobić, żeby praca zdalna była bardziej efektywna? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym staniesz się prawdziwym mistrzem koncentracji.

1. Zmieniaj przestrzeń, w której pracujesz

Większości z nas praca zdalna kojarzy się z pracą wykonywaną w domowym zaciszu. Rzeczywiście, tak może być, jednak doświadczenie wielu pracowników zdalnych pokazuje, że zmiana przestrzeni, w której się pracuje, jest skutecznym sposobem na to, aby zwiększyć swoją produktywność. Jeżeli praca zdalna to dla Ciebie plan na dłuższy czas, możesz ustalić, że np. jeden dzień w tygodniu będziesz pracował w kawiarni albo w biurze coworkingowym. Jeżeli z kolei preferujesz pracę w domu, również tam możesz zmienić przestrzeń, w której pracujesz. Kiedy poczujesz, że zaczynasz tracić koncentrację, odejdź od biurka i usiądź np. przy kuchennym stole. Pozornie niewielka zmiana może w znaczący sposób wpłynąć na jakość Twojej pracy – wiedzą o tym takie firmy jak Etsy, Spotify czy Facebook, które projektują dla swoich pracowników takie biura, w których mogą swobodnie się przemieszczać.

2. Zaplanuj swój czas i trzymaj się planu zadań

Elastyczność, którą dysponujesz podczas pracy zdalnej, to jednocześnie największe błogosławieństwo i przekleństwo. Możesz w każdej chwili odejść od biurka, przygotować sobie obiad, wyjść na spacer z psem… Brzmi jak spełnienie marzeń wielu z nas, jednak w praktyce okazuje się bardzo dużym wyzwaniem. Aby uniknąć pokusy leniuchowania przez cały dzień, zaplanuj swój czas tak, jak gdybyś chodził do biura. Stwórz listę zadań na kolejny dzień, ustal priorytety i zaplanuj przerwy. Zapisz te zasady w widocznym dla siebie miejscu, tak żeby przypominały Ci o tym, że praca z domu to nadal praca.

Blog

3. Pamiętaj o porządku

Ład i harmonia w kalendarzu to jedna z zasad, która pomoże Ci w skrupulatnym wykonywaniu zawodowych obowiązków. Warto jednak pamiętać, że równie duży wpływ na Twoją produktywność ma także porządek wokół Ciebie, w pokoju, w którym pracujesz. Wielu freelancerów traci koncentrację, ponieważ przestrzeń, w której przebywają, nieustannie ich rozprasza – na stole stoi kilka brudnych kubków, książki leżą jakoś krzywo, a biurko jest zakurzone… Aby pracować lepiej i wydajniej, zapanuj nad nieporządkiem. Poświęć czas na to, aby posprzątać wokół siebie i usunąć z pola widzenia te przedmioty, które Cię dekoncentrują, a na pewno zauważysz poprawę.

4. Wstań i wyjdź na krótki spacer

Jedna strona pracy zdalnej to wolność w ustalaniu swojego grafiku, możliwość pracy w piżamie i wykonywanie zawodowych zadań ze swojego ulubionego fotela. Druga strona to mniejsza ilość ruchu i mniej czasu spędzanego na świeżym powietrzu. Nie zapominaj, że Twoje ciało chce, abyś się nim zajął – wyszedł na spacer, spędził czas na łonie natury, wziął głęboki oddech. Jak każdy człowiek, Ty także potrzebujesz chwili z dala od komputera. Możesz zorganizować ją sobie, kiedy poczujesz zmęczenie. Krótki spacer po okolicznym parku czy też spacer do kawiarni po kubek ulubionego napoju pozwoli Ci odświeżyć umysł i wrócić do komputera ze zdwojoną motywacją do pracy.

Kilka słów na koniec

Praca zdalna wymaga dużej dawki samozaparcia, umiejętności organizacji własnego czasu, a nawet silnego charakteru. Są to jednak rzeczy, których możesz się nauczyć. Wprowadzaj zmiany w przestrzeni, w której pracujesz, każdego dnia ustal listę zadań do wykonania i pamiętaj o krótkich przerwach (najlepiej na świeżym powietrzu), a z czasem staniesz się bardziej produktywny pracując w pojedynkę, niż w otoczeniu kolegów z biura.

Jak poprawić bezpieczeństwo danych w firmie
Czytaj, wysypiaj się, biegaj! 3 nawyki ludzi sukcesu, które możesz wprowadzić do swojego życia