phone-icon

Integracja Baseline™ z GroupDocs Viewer

Opublikowano:


Jakiś czas temu publikowaliśmy artykuł o integracji Baseline™ z pakietem MS Office. Teraz chcielibyśmy przybliżyć naszym użytkownikom funkcjonalność jednego z komponentów systemu, który odpowiada za możliwość podglądu plików Office bezpośrednio w przeglądarce bez konieczności zapisywania plików na dysku i otwierania w dedykowanym programie. Komponent, który to realizuje to Aspose GroupDocs Viewer – składnik rodziny produktów dedykowanych dla aplikacji webowych tworzonych w takich technologiach jak .net lub php. Sam komponent jest banalnie prosty w integracji i użytkowaniu. Jego możliwości oraz wsparcie producenta pozwoliły na szybkie dostosowanie komponentu do współpracy z oprogramowaniem Baseline™ zarówno w wymiarze funkcjonalnym jak i pod kątem wyglądu.

Przeprowadzenie pełnej integracji z plikami pakietu Office nie miałoby sensu bez odpowiedniego wsparcia odczytu tych plików z poziomu przeglądarki www. Co więcej, zastosowana technologia nie wymusza na użytkowniku konieczności instalowania dodatkowych pluginów czy płatnych programów współpracujących z przeglądarką. Ponad 50 różnych formatów, które wspiera GroupDocs Viewer jest konwertowanych na postać HTML5, a ten format jak wszyscy wiedzą jest obecnie uniwersalnym standardem wśród wszystkich dostępnych przeglądarek i platform webowych. Do popularnych formatów obsługiwanych przez komponent możemy zaliczyć MS Word, MS Excel, MS PowerPoint, MS Project, ale również formaty związane z projektowaniem tj. AutoCAD czy MS Visio. W tym miejscu warto podkreślić, iż raz skonwertowany plik jest zapisywany w pamięci cache dzięki czemu jego ponowne wyświetlenie odbywa się błyskawicznie.

Jak to wszystko funkcjonuje razem w środowisku Baseline™?

Użytkownicy systemu Baseline™ zapewne wiedzą, iż w chwili obecnej podgląd załączników w formacie Pdf odbywa się w bardzo prosty i przyjazny sposób. Chcąc podejrzeć załącznik danego dokumentu wystarczy rozsunąć wbudowane okno podglądu znajdujące się po prawej stronie panelu szczegółów. Alternatywnie można skorzystać z funkcji szybkiego podglądu w zewnętrznym oknie – w tym celu należy skorzystać z ikony podglądu znajdującej się na liście elementów. O ile obydwa sposoby radziły sobie do tej pory świetnie z takimi formatami jak Pdf czy bitmapa, o tyle wszystkie inne popularne formaty nie były już wyświetlane w oknie przeglądarki, a użytkownicy zmuszeni byli do ściągnięcia pliku i podejrzenia go w jednym z zainstalowanych programów.

Od niedawna użytkownicy systemu Baseline™, aby otworzyć plik nie muszą już polegać wyłącznie na programach zainstalowanych na komputerze. Wszystkie popularne formaty załączników są już domyślnie otwierane w wewnętrznej, wbudowanej przeglądarce plików. Co więcej, aby przeglądać i zatwierdzać pliki nie trzeba już kupować licencji bardzo drogich programów instalowanych stacjonarnie.
Komponent Aspose ma jeszcze jedną zasadniczą cechę, która świetnie wkomponowuje się w filozofię Baseline™. Otóż pozwala on na ustawienie indywidualnych praw dostępu do pliku w taki sposób, aby inni użytkownicy nie mogli ani zapisać, ani wydrukować pełnej zawartości dokumentu. Takie podejście jest bardzo istotne w firmach, które chcą w szczególny sposób chronić informacje jakie przetwarzają niwelując tym samym ryzyko wycieku cennych informacji na zewnątrz organizacji.